SIGURNOST DJECE NA CESTAMA I U ONLINE OKRUŽENJU

Suradnja s Ravnateljstvom policije, Upravom za javni red i sigurnost te Službom prometne policije

Ponosno najavljujemo našu suradnju s Ravnateljstvom policije te vas u skladu s time tijekom čitavog rujna na našoj Digital park Mreži, podsjećamo na važnost ove teme.

Svjesni činjenice da prometni odgoj i obrazovanje djece u poznavanju prometnih propisa ima veliku ulogu u povećanju sigurnosti cestovnog prometa, kao i podizanju prometne kulture općenito, Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Hrvatske već niz godina poduzima razne preventivno-represivne mjere i provodi aktivnosti s ciljem zaštite djece u prometu. Svakako najpoznatija od ovih aktivnosti je akcija „Poštujte naše znakove“. Da je ova akcija, koja se provodi kontinuirano, još od 1995. godine, pokazala svoju punu opravdanost govori podatak da se broj smrtno stradale i ozlijeđene djece na hrvatskim prometnicama od tada znatno smanjio.

Naime, struktura smrtno stradale djece prema svojstvu u kojem su sudjelovala u nesrećama, bitno se promijenila. Prije petnaestak godina djeca su najviše stradavala kao pješaci, a danas najviše stradavaju kao putnici u vozilima.
Najgore je da su djeca putnici najčešće u vozilima svojih roditelja ili najbližih osoba s kojima bi trebala biti i najsigurnija, ali stvarnost je drugačija. Djeca se nepropisno prevoze na prednjim sjedalima, sjede na stražnjim sjedalima nevezana ili se nalaze u neadekvatnim sjedalicama koja ne zadovoljavaju najosnovnije uvjete sigurnosti. Nerijetko ih odrasli, najčešće roditelji ,prevoze na motociklima (mlađe od 12 godina), četverociklima, osobnim prijevoznim sredstvima, što zakon ne dozvoljava. To je problem na koji će se, između ostalog, i dalje usmjeravati preventivno i represivno djelovanje policije.

Savjeti roditeljima:
• Djecu u vozilima prevozite isključivo na propisan način.
• Nikada, bez obzira koliko se žurili, a u pratnji ste djeteta, ne činite prometne prekršaje,
• porazgovarajte s djecom o prometu i ukažite im na potencijalne opasnosti koje im od njega prijete.
• Ukažite im na negativne, ali i pozitivne primjere ponašanja u prometu.
• Vježbajte sigurno prelaženje kolnika.
• Objasnite djeci svrhu pješačkog prijelaza i semaforskih uređaja, kao i razloge zbog kojih ih treba koristiti te ulogu prometnog policajca.
• Ako je Vaše dijete prvoškolac, posebnu pozornost posvetite putu u školu i iz škole.
• Odaberite najsigurniji put (ne nužno i najkraći) i uvježbavajte s djetetom sigurno kretanje po njemu te ukažite djetetu na sva opasna mjesta na tom putu.
• Ispravite dijete u situaciji kada pogriješi, ali ga i nagradite ako usvoji i primjeni određena prometna pravila.
• Vlastitim promjerom pokažite djetetu kako se treba ispravno ponašati u prometu.
• Ne parkirajte nepropisno u zoni škole.
• Neka djeca u vozilo ulaze i iz vozila izlaze na nogostup, a ne na kolnik.
• U situacijama kada dočekujete dijete pred školom ili kućom, ne činite to na suprotnoj strani ulice.
• Ako se Vaše dijete kreće u prometu noću ili u uvjetima smanjene vidljivosti, pobrinite se da bude vidljiv, da na sebi ima odjeću i obuću što svjetlijih boja, odnosno kupite mu odjeću, obuću i školsku torbu s ugrađenim reflektirajućim tvarima.

Savjeti vozačima:
• Podsjećamo da je u zonama svih osnovnih škola brzina kretanja vozila ograničena na 40 km/h.
• Ne parkirajte nepropisno u zonama škola.
• Povećajte pozornost u blizini škola.
• Vodite računa o tome da djeca ne znaju ili nedovoljno znaju prometne propise.
• Poštujte znakove policajaca, pripadnika prometnih jedinica mladeži ili školskih prometnih jedinica.
• Zaustavite vozilo i djeci dajte znak rukom da mogu sigurno prijeći cestu.

Savjeti djeci:
• Za kretanje koristite samo nogostup.
• Cestu prelazite samo preko obilježenog pješačkog prijelaza – „zebre.
• Na mjestima gdje je semafor, preko ceste prelazite samo na znak zelenog svjetla na semaforu.
• Obvezno provjerite ima li nailazećih vozila i tek tada stupite na kolnik.
• Ako vozila neprekidno prolaze, sačekajte da se neko od njih zaustavi i vozač vam rukom pokaže da možete sigurno prijeći cestu.

Ovim putem se zahvaljujemo Ravnateljstvu policije na ukazanom povjerenju, a ako poznajete temu za koju smatrate da je društveno važna ili želite biti naš partner u komuniciranju iste, budite slobodni kontaktirati nas.

Suradnja s Centrom za nestalu i zlostavljanu djecu

U nastavku svog društveno odgovornog poslovanja, Digital Park ponosno najavljuje suradnju s Centrom za nestalu i zlostavljanu djecu u Osijeku. Tijekom rujna, poruke njihove kampanje #ReagiramNaNasilje u sklopu projekta Ne(t)ko – program prevencije svih oblika nasilja nad i među mladima podići će dodatno svijest o vršnjačkom nasilju te njegovoj prevenciji.

Centar za nestalu i zlostavljanu djecu  vodeća je organizacija koja djeluje više od 15 godina u području zaštite djece od zlostavljanja i seksualnog iskorištavanja putem interneta. Svakodnevno skrbi o djeci koja se nalaze u nepovoljnim životnim uvjetima i nastoji podići kvalitetu njihova života. U suradnji sa zajednicom, stručnjacima i nadležnim institucijama radi na prevenciji nestanka djece te pruža podršku obiteljima u kriznim situacijama.

Centar djeluje i kao Pozivni centar za nestalu djecu putem Nacionalnog broja 116 000. Riječ je o liniji za podršku djeci, roditeljima i skrbnicima u situacijama kada dijete nestane, bježi od kuće ili institucije, kada drugi roditelj odvede dijete u stranu državu, kada je dijete u migraciji bez zakonskog zastupnika ili je žrtva trgovine ljudima. Stručnjaci Centra za nestalu i zlostavljanu djecu u takvim situacijama putem navedene linije pružaju podršku i korisne informacije kako bi se dijete pronašlo i vratilo na sigurno. Centar organizira i brojne aktivnosti kojima nastoji spriječiti nestanke djece u Hrvatskoj, a o ovom problemu informiraju i građane te educiraju stručnjake.

Uz to, vode i program Centra za sigurniji internet u Hrvatskoj koji je pokrenut 2015. godine, a usmjeren je na sigurnost i zaštitu djece i mladih na internetu. Djeluje kao Helpline – besplatni telefon za savjetovanje putem broja 0800 606 606 svaki radni dan od 8 do 16 sati, a korisnici putem linije mogu dobiti pomoć i podršku u slučaju nasilja preko interneta, savjet kako se zaštititi na internetu i kako sigurno koristiti internet te upute i savjet što napraviti i kako se nositi s neprimjerenim sadržajem ili kontaktom na internetu. Osim toga, Centar za sigurniji internet ima i Hotline za prijavu ilegalnog sadržaja na internetu gdje korisnici mogu anonimno prijaviti ilegalan sadržaj s ciljem stvaranja sigurnijeg online okruženja za sve uzraste.

Među najvažnijim ciljevima su im:
• prevencija zlostavljanja i zanemarivanja djece
• sigurnost i zaštita djece i mladih na internetu
• prevencija nestanka djece i mladih te sprječavanje trgovine djecom
• promicanje i zaštita prava i interesa djece
• promicanje, razvoj, unapređenje zdravlja i kvalitete života djece, mladih i obitelji.

Projektom Ne(t)ko – program prevencije nasilja nad i među mladima besplatnu uslugu psihosocijalnog savjetovanja, edukaciju mladih i stručnjaka, uspostavu i održavanje međusektorske suradnje te kroz promotivne aktivnosti nastoji obuhvatiti velik broj građana koji će biti informirani i senzibilizirani.

Aktivnosti projekta obuhvaćaju edukaciju za mlade, pružanje psihosocijalne pomoći i podrške, javnu tribinu za mlade, edukativne aktivnosti za stručnjake i okrugli stol. Provedbom kampanje #reagiramnanasilje te izradom informativnih alata, nastoji se uvesti inovativne načine edukacije šire javnosti te bolje mogućnosti prijave nasilja nad i među mladima.

Medijska kampanja #reagiramnanasilje također obilježava važne datume, informira i senzibilizira širu populaciju građana u 5 županija o raširenosti nasilja te  obavezi svakog građanina da pravovremeno reagira u zaštiti djece i mladih od istoga.

Projekt Ne(t)ko – prevencija svih oblika nasilja nad i među mladima s naglaskom na elektroničko nasilje, usmjeren je na prevenciju svih oblika nasilja nad i među mladima, jačanje kompetencija mladih za nenasilnu komunikaciju i nenasilno rješavanje sukoba, pravovremeno reagiranje na svaki oblik nasilja te umrežavanje i interdisciplinarni pristup problemu.

Projekt sufinancira Središnji državni ured za demografiju i mlade. Partner na projektu je Dom za odgoj djece i mladeži Osijek.

Ovim putem se zahvaljujemo Centru za nestalu i zlostavljanu djecu na ukazanom povjerenju, a ako poznajete temu za koju smatrate da je društveno važna ili želite biti naš partner u komuniciranju iste, budite slobodni kontaktirati nas.

© 2023. Digital Park d.o.o.. Sva prava pridržana.

Scroll to Top